Blok gazowo-parowy w Elektrociepłowni Siekierki
ORLEN Termika S.A. prowadzi obecnie projekt budowy nowego bloku gazowo-parowego w Ec Siekierki. Będzie on wspomagał pracę istniejących jednostek produkcyjnych, a z czasem zastąpi część kotłów węglowych. Planowana moc cieplna inwestycji to ok. 350 MWt, a elektryczna ok. 550 MWe. Łączne zużycie gazu ziemnego w ciągu roku szacuje się na ok. 0,75 mld m³.
Niemal bliźniacza jednostka działa od 2021 roku w Elektrociepłowni Żerań.
W ramach projektu, obok bloku gazowo-parowego, przewidujemy również kotłownię gazową. W dalszej perspektywie rozważamy zabudowę akumulatora ciepła oraz kotłów elektrodowych, układu odzysku ciepła ze spalin bloku gazowo-parowego z wykorzystaniem pomp ciepła, co znakomicie wpisuje się w politykę zagospodarowania ciepła odpadowego.
Obecnie prowadzimy jednocześnie działania zmierzające do zapewnienia wyprowadzenia mocy elektrycznej oraz przepływu paliwa gazowego do planowanej jednostki wytwórczej. Jednym z głównych warunków jest budowa gazociągu, który w przyszłości zasili nową inwestycję. Ma być on poprowadzony w relacji Gassy – Ec Siekierki, a pierwszy przesył gazu ma nastąpić w 2028 roku.
Każda kolejna inwestycja ORLEN Termika S.A. wpływa na zmniejszenie szkodliwych emisji i poprawia jakość powietrza w okolicy. Tak też będzie po wybudowaniu planowanego bloku gazowo-parowego w Ec Siekierki, który zastąpi najstarsze kotły opalane węglem.
Naszych sąsiadów, mieszkańców Siekierek i podwarszawskich gmin informujemy, że inwestycja ta to przede wszystkim:
- niskoemisyjne, przyjazne dla środowiska źródło energii,
- jednoczesne wytwarzanie ciepła i prądu przy osiąganiu wysokiej efektywności energetycznej procesu,
- krok w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i eliminacji węgla kamiennego,
- zmniejszenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery (ze spalania paliwa gazowego nie powstają zanieczyszczenia takie jak dwutlenek siarki, pył, metale ciężkie, co wpłynie korzystnie na jakość powietrza),
- zmniejszenie uciążliwości związanych z transportem węgla,
- poprawa bezpieczeństwa energetycznego i możliwości zrównoważonego rozwoju Warszawy.

Podstawowe dane
Paliwo
Gaz ziemny
Moc cieplna
ok. 350 MWt
Moc elektryczna
ok. 550 MWe
Data uruchomienia
–
Wykonawca
–
Inwestycje towarzyszące
Gazociąg przyłączeniowy w relacji Gassy – Ec Siekierki.
W ramach projektu obok bloku gazowo-parowego przewidujemy również kotłownię gazową.