SŁOWNIK POJĘĆ
Dwutlenek siarki
Dwutlenek siarki (SO2) to gazowy związek chemiczny powstający m.in. w procesie spalania paliw zawierających związki siarki, np. węgla. Dwutlenek siarki jest trujący dla zwierząt i szkodliwy dla roślin. Dobrze rozpuszcza się w wodzie zawartej w powietrzu tworząc kwas siarkowy (jeden ze składników kwaśnego deszczu). W ORLEN Termika S.A. obniżamy emisje dwutlenku siarki wykorzystując instalacje odsiarczania.
Patrz: MIOS
Dwutlenek węgla
Dwutlenek węgla (CO2) to związek węgla, który powstaje w procesie spalania. Występuje w atmosferze
i bierze udział w procesie fotosyntezy – jedna z najważniejszych przemian biochemicznych na Ziemi. Dwutlenek węgla jest związkiem niezbędnym do życia na Ziemi, ale jest także gazem cieplarnianym.
Patrz: gazy cieplarniane
Dżul [J]
Jednostka pracy, ciepła lub energii.
Patrz: kilowatogodzina, jednostki energii
Emisje
Emisje w znaczeniu ekologicznym podano w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Poprzez emisje ustawodawca określa wprowadzanie bezpośrednio lub pośrednio, w wyniku działalności człowieka, do powietrza, wody, gleby lub ziemi: substancji bądź energii takich jak ciepło, hałas, wibracje lub pola elektromagnetyczne.
Emisje niskie
Niska emisja – emisja komunikacyjna i emisja pyłów i szkodliwych gazów pochodząca z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych i kominków, w których spala się tani węgiel, a także inne niedozwolone przedmioty. Dym wyprowadzany tuż nad domami osiada w okolicy tworząc smog.