pl

Wyszukaj...

Mniej pociągów, więcej korzyści: nowa generacja transportu biomasy

2025-12-16

Mniej pociągów, więcej korzyści: nowa generacja transportu biomasy

Do Elektrociepłowni Siekierki dotarły pierwsze nowoczesne kontenery kolejowe MonTainer XXXL, które powstały z myślą o wydajniejszym transporcie biomasy. W porównaniu do standardowych kontenerów pozwolą przewieźć do 30% więcej ładunku w jednym kursie. Rozwiązanie jest efektem współpracy ORLEN Termika z zespołem Innosped PL sp. z o.o. i Innofreight Solutions GmbH.


– Innowacje w logistyce są równie ważne, jak te w produkcji energii, a najlepiej, gdy idą w parze. Inwestujemy w rozwiązania, które nie tylko zwiększają efektywność dostaw, lecz także wpłyną na obniżenie śladu węglowego. Mniej kursów pociągów to również mniej ruchu, hałasu i uciążliwości dla mieszkańców sąsiadujących z elektrociepłownią – powiedział Andrzej Gajewski, prezes ORLEN Termika.

– Poprawa efektywności dostaw biomasy w oparciu o jedne z największych kontenerów Innofreight stawia obecnie ORLEN Termikę w czołówce przedsiębiorstw wdrażających najbardziej efektywne rozwiązania logistyczne. Cieszymy się że już kolejny rok z rzędu Innosped PL może być częścią tego projektu i akceleratorem kolejnych innowacyjnych wdrożeń – powiedział Maciej Dulak, prezes Innosped PL.

Każdy z kontenerów MonTainer XXXL ma pojemność 57 m³, czyli o 11 m³ więcej w porównaniu do modelu XXL, który był stosowany dotychczas. Ta dodatkowa przestrzeń pozwoli przewieźć więcej ładunku, a tym samym zrezygnować z co piątego transportu do Elektrociepłowni Siekierki. Zgodnie z założeniami projektowymi oznacza to mniejszą liczbę przejazdów oraz niższe koszty paliwa. Jednym z głównym celów tego rozwiązania jest również zapewnienie wyższej efektywności całego łańcucha logistycznego i większego bezpieczeństwa dostaw do infrastruktury krytycznej krajowego systemu energetycznego.

Nowe kontenery są w pełni zgodne z infrastrukturą funkcjonującą w Elektrociepłowni Siekierki, co pozwala na ich szybkie wykorzystanie bez konieczności wprowadzenia zmian technologicznych. W pierwszym etapie dostęp do kontenerów MonTainer XXXL będzie miało do 40% dostawców ORLEN Termika, którzy dostarczają biomasę do Elektrociepłowni Siekierki. W zakładzie wykorzystywana jest w 100% krajowa biomasa, która spełnia kryteria zrównoważonego rozwoju.

ORLEN Termika S.A. jest jednym z wiodących w Polsce producentów ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji. Pięć zakładów spółki dostarcza ciepło do warszawskiego, największego w kraju, systemu ciepłowniczego. Są to elektrociepłownie: Siekierki, Żerań i Pruszków oraz ciepłownie: Wola i Kawęczyn. W ramach trwającego programu dekarbonizacji do 2035 roku ORLEN Termika planuje przeznaczyć na modernizację stołecznego systemu produkcji ciepła i energii elektrycznej ok. 17 mld zł. To największy program inwestycyjny w historii warszawskiego ciepłownictwa.

Inne komunikaty prasowe

8.06.2026

Powiadomienie o planowanym wyłączeniu dostaw ciepła w Pruszkowie

15.05.2026

Ciepło dla Pruszkowa w nowej odsłonie – wbudowano kapsułę czasu pod kotłownię biomasową w EC Pruszków

13.05.2026

Blok gazowo-parowy w Elektrociepłowni Siekierki – ruszyło postępowanie prekwalifikacyjne

7.05.2026

Energy Transition Congress z udziałem Prezesa Andrzeja Gajewskiego

20.04.2026

125,4 mln zł z NFOŚiGW na budowę nowoczesnego układu odzysku ciepła ze ścieków z Przepompowni Żerań

16.04.2026

„Zagrzewamy do nauki” – za nami XVII gala programu

15.04.2026

Zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące nowego bloku kogeneracyjnego w EC Żerań

23.03.2026

ORLEN Termika na PowerConnect 2026: na scenie, stoisku i w rywalizacji energetyków

20.03.2026

Dzień Dostawcy Grupy ORLEN Termika podczas PowerConnect 2026

Andrzej Gajewski

Prezes Zarządu

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku menadżerskim. W latach 2007 – 2008 uczestnik niestacjonarnych studiów  doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów SGH.

Posiada 28-letnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach kierowniczych w obszarze finansów i zarządzania.  
W latach 2004 – 2010 związany z PSE Operator S.A. – jako dyrektor i wiceprezes ds. finansowych, odpowiedzialny za strategiczne projekty energetyczne, w tym „uskarbowienie operatora sieci przesyłowej”,  negocjacje umowy na połączenie Polska-Litwa, utworzenie Zarządcy Rozliczeń  S.A. – spółki odpowiedzialnej za rozliczenie kontraktów długoterminowych energii elektrycznej.
W latach 2013-2014 Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA S.A. 
W latach 2015-2024 Członek Zarządu Mazowieckiego Funduszu Poręczeń sp. z o.o., spółki udzielającej poręczenia kredytów, pożyczek, leasingów, wadiów przetargowych oraz należytego wykonania umowy.
Pełnił funkcje Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki PL2012+ (2014-2016), Projekt Warszawa sp. z o.o. (2020-2021) oraz zasiadał w radach nadzorczych spółek PSE Zachód sp. z o.o., Zarządca Rozliczeń S.A., Energia dla Firm sp. z o.o.  

Posiada uprawnienia do zasiadania w Radach Nadzorczych Spółek Skarbu Państwa.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Elektrociepłowni Stalowa Wola S.A., członek zarządów Polskiego Towarzystwa Energetyki Cieplnej i Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie.