Kotłownia posiada moc cieplną 220 MWt i wraz z instalacjami i gospodarkami pomocniczymi została zrealizowana przez firmę Budimex SA. Jej wartość to 168, 96 mln złotych. Wraz z potwierdzeniem gotowości nowej kotłowni w Ciepłowni Kawęczyn został trwale wyłączony z eksploatacji kocioł WP-200 opalany węglem. ORLEN Termika S.A. planuje wyłączyć wszystkie swoje jednostki węglowe do roku 2035.
– Ciepłownia Kawęczyn zmienia się dynamicznie. Do tej pory pracowała całkowicie w oparciu o węgiel i przygotowanie jej pod paliwo gazowe wymagało kilku lat pracy, w tym doprowadzenia do zakładu gazociągu, który zasili nową jednostkę. W tym momencie Ciepłownia Kawęczyn jest naszym trzecim zakładem, po Elektrociepłowni Żerań i Elektrociepłowni Pruszków, który zaczął wykorzystywać paliwo gazowe do produkcji ciepła. To również tutaj w 2023 roku uruchomiliśmy instalację fotowoltaiczną o mocy blisko 1 MW. W przyszłości powstanie tu także kolejna inwestycja gazowa: kotłownia gazowa o mocy cieplnej 228 MWt– mówi Andrzej Gajewski prezes zarządu ORLEN Termika S.A.
Na potrzeby nowej kotłowni gazowo-olejowej doprowadzony został do ciepłowni gazociąg o długości 2 km i średnicy DN 300, zrealizowany przez konsorcjum: ROMGOS Sp. z o.o. i ENGINEERING Sk. Przebiega on od stacji Gaz-System przy ulicy Andersena w Ząbkach do Ciepłowni Kawęczyn.
Drugim kluczowym punktem całej inwestycji była zabudowa infrastruktury gazowej. Mowa tu o całej sieci gazowej wraz z instalacjami i urządzeniami pomocniczymi. Na terenie Ciepłowni powstały m.in. gazociąg wysokiego ciśnienia, stacja redukcyjna oraz gazociąg średniego ciśnienia, które wykonała firma PGNiG Technologie. Jako paliwo awaryjne dla kotłowni stosowany będzie olej lekki. W ramach umowy z Instal Kraków S.A. na terenie zakładu wybudowany został specjalny zbiornik magazynowy oleju lekkiego o pojemności 5000m³, stanowiska rozładunku i załadunku cystern samochodowych i kolejowych, pompownia oleju oraz instalacje pomocnicze.
Nowa kotłownia gazowo-olejowa oparta jest o dwa kotły wodnorurowe o łącznej mocy cieplnej nominalnej ok. 220 MWt, wraz z indywidualnymi dla każdego kotła: instalacją katalitycznego odazotowania spalin (SCR) oraz układem wyprowadzenia spalin i jednym wieloprzewodowym kominem (każdy kocioł pracujący na własny przewód kominowy), wspólną instalacją wody amoniakalnej o stężeniu 24% i kompletną infrastrukturą pomocniczą. Kotłownia dostosowana jest do wymagań wynikających z Konkluzji BAT dla nowego obiektu opalanego olejem lekkim o całkowitej mocy cieplnej w paliwie <300 MWt oraz opalanego gazem o mocy cieplnej w paliwie >100 MWt.